Artesyn Embedded Technologies SIL25C-12SNEG-V
SIL25C-12SNEG-V picture photo
Mfg. Part Number
SIL25C-12SNEG-V
Brief Description
CONV DCDC 12V 25A -5.05VOUT 125W
Datasheet Download
SIL25C-12SNEG-V.pdf
Availability of SIL25C-12SNEG-V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIL25C-12SNEG-V Order Process
Ship out your order
Specifications of SIL25C-12SNEG-V
Internal Part NumberEIS-SIL25C-12SNEG-V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSIL25C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.2V
Voltage - Input (Max)13.8V
Voltage - Output 1-5.05V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series125W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-SIP Module
Size / Dimension2.40" L x 0.52" W x 1.25" H (61.0mm x 13.2mm x 31.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIL25C-12SNEG-V
Related LinksSIL25C-, SIL25C-12SNEG-V Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
SIL25C-12SNEG-V Details Description
Related parts for SIL25C-12SNEG-V
CBL RIBN 100COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LCD DISPLAY TFT 3.5" 320x240 WHT datasheet.pdf
IC VOLT REG 1PH 5BIT VID 32-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
6765 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 6.5A 11.8 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 965 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf