Amphenol Aerospace Operations D38999/26WF35SN EDR
D38999/26WF35SN EDR picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF35SN EDR
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WF35SN EDR.pdf
Availability of D38999/26WF35SN EDR
QUANTITY
D38999/26WF35SN EDR Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF35SN EDR
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF35SN EDR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF35SN EDR
Related LinksD38999/26, D38999/26WF35SN EDR Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WF35SN EDR Details Description
Related parts for D38999/26WF35SN EDR
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 350MW SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 86MHZ 8USON datasheet.pdf
FERRITE CORE ETD 790NH N87 datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf