TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG11HC
D38999/26WG11HC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG11HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WG11HC.pdf
Availability of D38999/26WG11HC
QUANTITY
D38999/26WG11HC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG11HC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG11HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG11HC
Related LinksD38999/, D38999/26WG11HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG11HC Details Description
Related parts for D38999/26WG11HC
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 20 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERMINAL PRV 8 SW 35X15 RT/WS datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.002UF RADIAL datasheet.pdf
35V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf