TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG11PA-LC
D38999/26WG11PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG11PA-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WG11PA-LC.pdf
Availability of D38999/26WG11PA-LC
QUANTITY
D38999/26WG11PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG11PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG11PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG11PA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG11PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG11PA-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG11PA-LC
3 MF CAP 400V METAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC LINE RCVR QUINT DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE TO78-6 datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 4.22M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf