Souriau Connection Technology D38999/26WG11PBL
D38999/26WG11PBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG11PBL
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WG11PBL.pdf
Availability of D38999/26WG11PBL
QUANTITY
D38999/26WG11PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG11PBL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG11PBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG11PBL
Related LinksD38999/2, D38999/26WG11PBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WG11PBL Details Description
Related parts for D38999/26WG11PBL
IC I/O EXPANDER 16BIT I2C 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf