TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG16PB-LC
D38999/26WG16PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG16PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WG16PB-LC.pdf
Availability of D38999/26WG16PB-LC
QUANTITY
D38999/26WG16PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG16PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG16PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG16PB-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG16PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG16PB-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG16PB-LC
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C RED SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.0V SSOP5 datasheet.pdf
CONN MALE HOUSING 3POS SINGLE datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf