TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG16SE-LC
D38999/26WG16SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG16SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WG16SE-LC.pdf
Availability of D38999/26WG16SE-LC
QUANTITY
D38999/26WG16SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG16SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG16SE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG16SE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG16SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG16SE-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG16SE-LC
CAP CER 0.033UF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THUMBSCREW LOCK SDR SHELL 0.18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
BOARD REFERENCE DES REVB T4240 datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 10% 2000VDC RAD datasheet.pdf