TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG39AA
D38999/26WG39AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG39AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WG39AA.pdf
Availability of D38999/26WG39AA
QUANTITY
D38999/26WG39AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG39AA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG39AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG39AA
Related LinksD38999/, D38999/26WG39AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG39AA Details Description
Related parts for D38999/26WG39AA
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 270V 250A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIBER SPLICE CASE W/ 4 GND LUGS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V/2.5V UMAX datasheet.pdf