TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG39HD
D38999/26WG39HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG39HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WG39HD.pdf
Availability of D38999/26WG39HD
QUANTITY
D38999/26WG39HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG39HD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG39HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG39HD
Related LinksD38999/, D38999/26WG39HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG39HD Details Description
Related parts for D38999/26WG39HD
KNOB CLR GLOSS.75"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 50W OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER FTG FOR CY2907F14 datasheet.pdf
IC MONITOR PREC 5V 10-DFN datasheet.pdf
4.2MM WTB RA HEADER 12CKT datasheet.pdf
RES 187K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.95A 31 MOHM datasheet.pdf