TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG39JB
D38999/26WG39JB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG39JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WG39JB.pdf
Availability of D38999/26WG39JB
QUANTITY
D38999/26WG39JB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG39JB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG39JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG39JB
Related LinksD38999/, D38999/26WG39JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG39JB Details Description
Related parts for D38999/26WG39JB
LED 3MM RELAMPABL RED BLINK PCMT datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
RES 3 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR SLW 150 MM datasheet.pdf