Amphenol Aerospace Operations D38999/26WG39PB
D38999/26WG39PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG39PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WG39PB.pdf
Availability of D38999/26WG39PB
QUANTITY
D38999/26WG39PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG39PB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG39PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG39PB
Related LinksD38999/, D38999/26WG39PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WG39PB Details Description
Related parts for D38999/26WG39PB
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
IC TRANSLATOR SGL-SUPPLY SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 4A/3A 8SOIC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 85MM datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 50 POS datasheet.pdf
GT 2C 2#16S PIN RECP BOX RM datasheet.pdf
20V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf