Vishay/Dale RNC55J17R6BRBSL
RNC55J17R6BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J17R6BRBSL
Brief Description
RES 17.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J17R6BRBSL.pdf
Availability of RNC55J17R6BRBSL
QUANTITY
RNC55J17R6BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J17R6BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J17R6BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J17R6BRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J17R6BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J17R6BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J17R6BRBSL
MOSFET N-CH 55V 18A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC 6DIP datasheet.pdf
AC FILTER T/H WIDE IMPEDANCE datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf