TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG39PC-LC
D38999/26WG39PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG39PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WG39PC-LC.pdf
Availability of D38999/26WG39PC-LC
QUANTITY
D38999/26WG39PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG39PC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG39PC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG39PC-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG39PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG39PC-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG39PC-LC
MOSFET N-CH 100V 4.3A I-PAK datasheet.pdf
FIXED IND 2.1UH 22.4A 3.4 MOHM datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 3LVDS 24-ETSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 48V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB FP datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
OSCILLATOR 8.192KHZ MEMS SMD datasheet.pdf