TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG39SB-LC
D38999/26WG39SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG39SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WG39SB-LC.pdf
Availability of D38999/26WG39SB-LC
QUANTITY
D38999/26WG39SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG39SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG39SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG39SB-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG39SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG39SB-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG39SB-LC
RES SMD 49.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PWR MOSFET DVR N-CH 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 375MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CABLE 25POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf