ITT Cannon, LLC D38999/26WG41AA
D38999/26WG41AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG41AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS STRAIGHT PIN
Datasheet Download
D38999/26WG41AA.pdf
Availability of D38999/26WG41AA
QUANTITY
D38999/26WG41AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG41AA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG41AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series III Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG41AA
Related LinksD38999/, D38999/26WG41AA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26WG41AA Details Description
Related parts for D38999/26WG41AA
PANEL FRONT 19X10.5X0.13" BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.34A 167 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 52A TO-268 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 5A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
MOUNTING P.C. BOARD datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT datasheet.pdf
R/A PLUG, 3.81MM, GREEN, 3 POSN datasheet.pdf