TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG41BC
D38999/26WG41BC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG41BC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WG41BC.pdf
Availability of D38999/26WG41BC
QUANTITY
D38999/26WG41BC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG41BC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG41BC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG41BC
Related LinksD38999/, D38999/26WG41BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG41BC Details Description
Related parts for D38999/26WG41BC
IC ADC 16BIT 200KSPS 20-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.5A SOT-346 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
HDR ST SNGL 0.100" DP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 500' datasheet.pdf
OSC XO 12.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE CANADIAN D TYPE 250V TIME datasheet.pdf