TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG41PB-LC
D38999/26WG41PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG41PB-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WG41PB-LC.pdf
Availability of D38999/26WG41PB-LC
QUANTITY
D38999/26WG41PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG41PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG41PB-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG41PB-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG41PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG41PB-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG41PB-LC
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.6V SOT89-3 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165CABGA datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 2W MELF datasheet.pdf
ANTENNA BLUETOOTH/WLAN/WIFI CER datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 10POS datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf