TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG41SD-LC
D38999/26WG41SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG41SD-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WG41SD-LC.pdf
Availability of D38999/26WG41SD-LC
QUANTITY
D38999/26WG41SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG41SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG41SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG41SD-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG41SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG41SD-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG41SD-LC
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 21.2V 600MW DO220AA datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
AXL E EC DI8 DO4 2A M12 6P datasheet.pdf
CONN HEADER ACHL SIDE 4POS 1.2MM datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf