TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG41SD-LC
D38999/26WG41SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG41SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WG41SD-LC.pdf
Availability of D38999/26WG41SD-LC
QUANTITY
D38999/26WG41SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG41SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG41SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG41SD-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG41SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG41SD-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG41SD-LC
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
FIXED IND 7.6UH 5.9A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR10B/AE10G/ASR10B datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CA 62.5/125UM ZIP FSD/FSD 10M datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE BASKET 12"X6"X48" datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
470UF 100V 18X31MM 105C 10000H datasheet.pdf