IXYS Corporation MCC95-12IO1B
MCC95-12IO1B picture photo
Mfg. Part Number
MCC95-12IO1B
Brief Description
THYRISTOR MODULE 1200V 2X116A
Datasheet Download
MCC95-12IO1B.pdf
Availability of MCC95-12IO1B
QUANTITY
MCC95-12IO1B Order Process
Ship out your order
Specifications of MCC95-12IO1B
Internal Part NumberEIS-MCC95-12IO1B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package6
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)116A
Current - On State (It (RMS)) (Max)180A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2250A, 2400A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCC95-12IO1B
Related LinksMCC95-, MCC95-12IO1B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCC95-12IO1B Details Description
Related parts for MCC95-12IO1B
FIXED IND 120UH 100MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TRANSMITTER 125KHZ 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FILTER VIDEO 6CH HD/SD 16QSOP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 10NS 32PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 59A TO252-3 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 77.76MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf