Amphenol Aerospace Operations D38999/26WG75SNLC
D38999/26WG75SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG75SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WG75SNLC.pdf
Availability of D38999/26WG75SNLC
QUANTITY
D38999/26WG75SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG75SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG75SNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert21-75
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size8 Coax
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG75SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26WG75SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WG75SNLC Details Description
Related parts for D38999/26WG75SNLC
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Board Edge, Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2413 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.619 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SL-SMT5.00/09/180LF 3.2 BK datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 338MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf