Amphenol Aerospace Operations D38999/26WH21AA
D38999/26WH21AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WH21AA.pdf
Availability of D38999/26WH21AA
QUANTITY
D38999/26WH21AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21AA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21AA
Related LinksD38999/, D38999/26WH21AA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WH21AA Details Description
Related parts for D38999/26WH21AA
RES SMD 61.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED RED/YLW CLEAR 0606 SMD datasheet.pdf
IC MICROMODULE BLUETOOTH 60-FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SR BTS PC 50 3 ASY 1C datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf