Amphenol Aerospace Operations D38999/26WH21BN
D38999/26WH21BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WH21BN.pdf
Availability of D38999/26WH21BN
QUANTITY
D38999/26WH21BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21BN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21BN
Related LinksD38999/, D38999/26WH21BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WH21BN Details Description
Related parts for D38999/26WH21BN
CONN HEADER 3POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
IC PSRAM 64MBIT 70NS 54VFBGA datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 62POS datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 0.6MM 12-24VDC datasheet.pdf
RES SMD 9.31M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf