TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH21HA
D38999/26WH21HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WH21HA.pdf
Availability of D38999/26WH21HA
QUANTITY
D38999/26WH21HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21HA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21HA
Related LinksD38999/, D38999/26WH21HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH21HA Details Description
Related parts for D38999/26WH21HA
IC REG LDO 5V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 100V 550MA 8DIP datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 11OUT 6'C datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf