TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH21JD
D38999/26WH21JD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WH21JD.pdf
Availability of D38999/26WH21JD
QUANTITY
D38999/26WH21JD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21JD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21JD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21JD
Related LinksD38999/, D38999/26WH21JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH21JD Details Description
Related parts for D38999/26WH21JD
BLADE HEX 3MM 4.72" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 700V 6.4A TO-3P datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 180MA 1.9 OHM TH datasheet.pdf
TRANSLATOR OCTAL BIDIR 8UCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf