TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH21PA-LC
D38999/26WH21PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WH21PA-LC.pdf
Availability of D38999/26WH21PA-LC
QUANTITY
D38999/26WH21PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21PA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WH21PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH21PA-LC Details Description
Related parts for D38999/26WH21PA-LC
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CA292 PLUG ST X2TEMPFLEX 086SC24 datasheet.pdf
33 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf