TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH21SB-LC
D38999/26WH21SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WH21SB-LC.pdf
Availability of D38999/26WH21SB-LC
QUANTITY
D38999/26WH21SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21SB-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WH21SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH21SB-LC Details Description
Related parts for D38999/26WH21SB-LC
DIODE GEN PURP 200V 12A DO203AA datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 15K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 12UCSP datasheet.pdf
SC DUPLEX/MT-RJ 4M1 C/A datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf