TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH53BN
D38999/26WH53BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH53BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WH53BN.pdf
Availability of D38999/26WH53BN
QUANTITY
D38999/26WH53BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH53BN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH53BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH53BN
Related LinksD38999/, D38999/26WH53BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH53BN Details Description
Related parts for D38999/26WH53BN
FIXED IND 18UH 190MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM34T/MC34F/MDM34T datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 98POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO15 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RJ11 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
SOUND DETECTOR KIT datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf