TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH53HD
D38999/26WH53HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH53HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WH53HD.pdf
Availability of D38999/26WH53HD
QUANTITY
D38999/26WH53HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH53HD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH53HD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH53HD
Related LinksD38999/, D38999/26WH53HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH53HD Details Description
Related parts for D38999/26WH53HD
IDC CABLE - MSC20K/MC20G/MCF20K datasheet.pdf
OPTO SENSOR SLOT TYPE 3MM datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 64-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 7.5V 10W datasheet.pdf