Souriau Connection Technology D38999/26WH53PAL
D38999/26WH53PAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH53PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WH53PAL.pdf
Availability of D38999/26WH53PAL
QUANTITY
D38999/26WH53PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH53PAL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH53PAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH53PAL
Related LinksD38999/2, D38999/26WH53PAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WH53PAL Details Description
Related parts for D38999/26WH53PAL
RELAY GENERAL PURPOSE 115V datasheet.pdf
IC ADC 2CH 16BIT 150KSPS 8SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 820PF 5% 100V 1812 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM GRN/GRN BI-LEVEL RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf