TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH55JE
D38999/26WH55JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH55JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WH55JE.pdf
Availability of D38999/26WH55JE
QUANTITY
D38999/26WH55JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH55JE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH55JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH55JE
Related LinksD38999/, D38999/26WH55JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH55JE Details Description
Related parts for D38999/26WH55JE
Crystal 16.6670MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR TO220AB datasheet.pdf
IC DGTL PWR CTRLR 80TQFP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN SSMINI5 datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 179W TO220-3 datasheet.pdf
RES 0.348 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf