TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH55PE
D38999/26WH55PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH55PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WH55PE.pdf
Availability of D38999/26WH55PE
QUANTITY
D38999/26WH55PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH55PE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH55PE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH55PE
Related LinksD38999/, D38999/26WH55PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH55PE Details Description
Related parts for D38999/26WH55PE
SWITCH SIM LEVER SPST .25A SEAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 2.49K OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf