TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH55SB-LC
D38999/26WH55SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH55SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WH55SB-LC.pdf
Availability of D38999/26WH55SB-LC
QUANTITY
D38999/26WH55SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH55SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH55SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH55SB-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WH55SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH55SB-LC Details Description
Related parts for D38999/26WH55SB-LC
IC MUX/DEMUX FET 12BIT 56-SSOP datasheet.pdf
XLATOR/BUFF/REPEAT/ISOLATR 8UMLP datasheet.pdf
SERIAL PORT ADAPTER BLUETOOTH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf