Souriau Connection Technology D38999/26WH55SNL
D38999/26WH55SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH55SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WH55SNL.pdf
Availability of D38999/26WH55SNL
QUANTITY
D38999/26WH55SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH55SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH55SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH55SNL
Related LinksD38999/2, D38999/26WH55SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WH55SNL Details Description
Related parts for D38999/26WH55SNL
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 35MA 37 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 10-DFN datasheet.pdf
CONN TERM HSG O/RAMP 10POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.629" (15.98mm) datasheet.pdf
IC PCIE PACKET SWITCH LQFP datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf