Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ19AB
D38999/26WJ19AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ19AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ19AB.pdf
Availability of D38999/26WJ19AB
QUANTITY
D38999/26WJ19AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ19AB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ19AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ19AB
Related LinksD38999/, D38999/26WJ19AB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ19AB Details Description
Related parts for D38999/26WJ19AB
FILTER SAW IF 45.75MHZ 5-SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 8POS DL SMD 15AU datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.6V TO-92 datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN DSUB SHIELD CASE 36POS .050 datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 2POS TH datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf