Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ19AN
D38999/26WJ19AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ19AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ19AN.pdf
Availability of D38999/26WJ19AN
QUANTITY
D38999/26WJ19AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ19AN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ19AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ19AN
Related LinksD38999/, D38999/26WJ19AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ19AN Details Description
Related parts for D38999/26WJ19AN
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 7A TO252 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf