Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ24BB
D38999/26WJ24BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ24BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WJ24BB.pdf
Availability of D38999/26WJ24BB
QUANTITY
D38999/26WJ24BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ24BB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ24BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ24BB
Related LinksD38999/, D38999/26WJ24BB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ24BB Details Description
Related parts for D38999/26WJ24BB
IC FLASH 512KBIT 150NS 32TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO220-3 datasheet.pdf