TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ24PN-LC
D38999/26WJ24PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ24PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WJ24PN-LC.pdf
Availability of D38999/26WJ24PN-LC
QUANTITY
D38999/26WJ24PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ24PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ24PN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ24PN-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WJ24PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ24PN-LC Details Description
Related parts for D38999/26WJ24PN-LC
JUMPER-H1502TR/A3049V/H1502TR 8" datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 15POS .156 GREEN datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16V598-A 100QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22.6 OHM 1% 20W datasheet.pdf
T1 INCND SUB-MID FLNG BASE LP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/UP 3/T datasheet.pdf
IC LNB CTRL STEP-UP I2C 24VFQFPN datasheet.pdf
IC LED DRIVER 60V 1.6A 32QFN datasheet.pdf