Amphenol Aerospace Operations MS27467T21B39SB
MS27467T21B39SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21B39SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T21B39SB.pdf
Availability of MS27467T21B39SB
QUANTITY
MS27467T21B39SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21B39SB
Internal Part NumberEIS-MS27467T21B39SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21B39SB
Related LinksMS27467, MS27467T21B39SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T21B39SB Details Description
Related parts for MS27467T21B39SB
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO214AC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1.10 X 48" datasheet.pdf
SENSOR TRANS OPAQUE OPTOSCHMITT datasheet.pdf
RES 8 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 3.5MM datasheet.pdf
IC AMP AUD PWR 20W STER 48HTQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 0.15W 0705 datasheet.pdf