Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ24PNLC
D38999/26WJ24PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ24PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ24PNLC.pdf
Availability of D38999/26WJ24PNLC
QUANTITY
D38999/26WJ24PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ24PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ24PNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ24PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ24PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ24PNLC Details Description
Related parts for D38999/26WJ24PNLC
IC 3DRV/5RCV RS232 5V 28-DIP datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
TRANS RF NPN 4.5V 80MA 4TSFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 188MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
PLATE, DIVIDER datasheet.pdf
LED NEOPIXEL STICK 8 WS2812 RGB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
CAP 680 UF 20% 63 V datasheet.pdf