Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ24SB
D38999/26WJ24SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ24SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WJ24SB.pdf
Availability of D38999/26WJ24SB
QUANTITY
D38999/26WJ24SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ24SB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ24SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ24SB
Related LinksD38999/, D38999/26WJ24SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ24SB Details Description
Related parts for D38999/26WJ24SB
CABLE TIE EXTRA HVY WR BLK 40.1" datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .300 6POS datasheet.pdf
DIN RAIL 35MMX7.5MM SLOTTED 6" datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 60A TO-247 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf