TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ24SE-LC
D38999/26WJ24SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ24SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ24SE-LC.pdf
Availability of D38999/26WJ24SE-LC
QUANTITY
D38999/26WJ24SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ24SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ24SE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ24SE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WJ24SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ24SE-LC Details Description
Related parts for D38999/26WJ24SE-LC
SWITCH SLIDE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
FUSE REELED TERM 12-14 GAUGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 360 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS datasheet.pdf