TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ29AC
D38999/26WJ29AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ29AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WJ29AC.pdf
Availability of D38999/26WJ29AC
QUANTITY
D38999/26WJ29AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ29AC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ29AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ29AC
Related LinksD38999/, D38999/26WJ29AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ29AC Details Description
Related parts for D38999/26WJ29AC
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
CBS LOCKING NYLON 1" datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .300 8POS datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR30S/AE30M/HKR30S datasheet.pdf
CONN RCPT 1.2MM 4POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
BLS 2PSH FRM SNSAT LP datasheet.pdf
CONN HDR 36POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf