Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ29PNLC
D38999/26WJ29PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ29PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ29PNLC.pdf
Availability of D38999/26WJ29PNLC
QUANTITY
D38999/26WJ29PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ29PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ29PNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ29PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ29PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ29PNLC Details Description
Related parts for D38999/26WJ29PNLC
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 12 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 80POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
6117-8 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf