Souriau Connection Technology D38999/26WJ29SDL
D38999/26WJ29SDL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ29SDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WJ29SDL.pdf
Availability of D38999/26WJ29SDL
QUANTITY
D38999/26WJ29SDL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ29SDL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ29SDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ29SDL
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ29SDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WJ29SDL Details Description
Related parts for D38999/26WJ29SDL
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 23POS 7.5MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 1MM 4POS datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FBGA datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT 20 AU 8POS datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 0.070 T/H TIN datasheet.pdf
SSD SDM5 7P/180D LP 32GB HS SLC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf