Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ35HB
D38999/26WJ35HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ35HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ35HB.pdf
Availability of D38999/26WJ35HB
QUANTITY
D38999/26WJ35HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ35HB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ35HB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ35HB
Related LinksD38999/, D38999/26WJ35HB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ35HB Details Description
Related parts for D38999/26WJ35HB
RES SMD 1.5 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
PANEL ALUM 4.04X3.05X0.06" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 39K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZHV3 M25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf