Souriau Connection Technology D38999/26WJ37PNL
D38999/26WJ37PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ37PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ37PNL.pdf
Availability of D38999/26WJ37PNL
QUANTITY
D38999/26WJ37PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ37PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ37PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert25-37
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ37PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ37PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WJ37PNL Details Description
Related parts for D38999/26WJ37PNL
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC BUFF DVR LOW V N-INV 20SOP datasheet.pdf
CONN HEADER 44PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 110K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
G9SX-GS226-T15-RT DC24 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf