AVX Corporation TPCL475J010R5000
TPCL475J010R5000 picture photo
Mfg. Part Number
TPCL475J010R5000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 5% 0603
Datasheet Download
TPCL475J010R5000.pdf
Availability of TPCL475J010R5000
QUANTITY
TPCL475J010R5000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPCL475J010R5000
Internal Part NumberEIS-TPCL475J010R5000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTACmicrochip® TPC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeL
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPCL475J010R5000
Related LinksTPCL475J, TPCL475J010R5000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPCL475J010R5000 Details Description
Related parts for TPCL475J010R5000
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X7X0.07" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf