TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ43AE
D38999/26WJ43AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ43AE
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WJ43AE.pdf
Availability of D38999/26WJ43AE
QUANTITY
D38999/26WJ43AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ43AE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ43AE
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ43AE
Related LinksD38999/, D38999/26WJ43AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ43AE Details Description
Related parts for D38999/26WJ43AE
IC CLOCK SYNTH 50-800MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 180A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CABLE TIE LOCK NAT 5.9 40LB datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS HIGH 7PPM datasheet.pdf
PROCESS MONITORING datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 5.1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 10K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 220 PF 10% 1600VDC AXIA datasheet.pdf
FUSE 1.1KV 2A datasheet.pdf