Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ43PB
D38999/26WJ43PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ43PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ43PB.pdf
Availability of D38999/26WJ43PB
QUANTITY
D38999/26WJ43PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ43PB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ43PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ43PB
Related LinksD38999/, D38999/26WJ43PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ43PB Details Description
Related parts for D38999/26WJ43PB
IC D/A CONV 12BIT DUAL 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
AM8475W132 TAPER LOCK BUS datasheet.pdf
AMP-LATCH 15.2 HIGH TAPE datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH datasheet.pdf
CMOS 220 MHz True-Color Graphics Triple 10-Bit Video RAM-DAC IC datasheet.pdf